Ormana i Jaskinia Altinbesik


Ormana to niewielka wioska na trasie Szlaku Jedwabnego z charakterystycznymi „guzikowymi domami” wykonanymi z cedrowego drewna i kamienia. Klimatyczna, oddalona od turystycznego zgiełku miejscowość, dopiero od kilku lat na nowo odkrywana jest przez turystów z całego świata. Ormana powstała w czasach rzymskich i do tej pory przetrwała prawie niezmienna. Oprócz „guzikowych domów” charakterystycznych dla tego regionu Turcji, jest tam również zabytkowy meczet zachowany w podobnych charakterze jak reszta wioski oraz ogromne pola u podnóży gór Taurus, gdzie żyją stada dzikich koni. Natura dała im tam miejsce bogate w wodę i dostatek zieleni, aby mogły tam żyć, za dala od ludzi. Podczas wycieczki z nami „Turecka Arkadia „będzie można podziwiać galop tych wolno żyjących zwierząt.

Około 10 km za wioską Ormana zaczyna się teren należący do Narodowego Parku Jaskini Altınbeşik, w którym znajduje się odkryta w 1966 roku największa w Europie jaskinia śródlądowa Altınbeşik. Nazwa pochodzi od Wzgórza Altınbeşik, która oznacza „złotą kołyskę”.

Jaskinia Altınbeşik (Altınbeşik Mağarası) to system jaskiń położonych na trzech poziomach, wciąż nie do końca odkrytych i zbadanych. Jaskinię Altınbeşik zwiedza się na pontonie wpływając do środka tylko jednym możliwym wejściem. Woda jest krystalicznie czysta odbijająca liczne stalaktyty i stalagmity wiszące nad naszymi głowami, powstałe miliony lat temu. Do jaskini wpływają liczne boczne tunele i rozgałęzienia, do zobaczenia jest nie tylko jezioro, ale i podziemna rzeka i wodospad spływający po przepięknych trawertynach.  Cała powierzchnia jaskini wynosi 2000 m2, jezioro, do którego wpływamy ma długość 50 metrów i szerokość około 250. Aby dostać się na drugi poziom jaskini trzeba przepłynąć pierwsze jezioro, następnie przejście około 40 metrów, aby dojść do poziomu drugiego, gdzie znajduje się 130 metrowe jezioro z licznymi marmurowymi kolumnami w środku. Tylko trzeci poziom jaskini jest suchy.

Miejsce tajemnicze, wciąż nie do końca odkryte, które dostarczy wielu emocji i pozostanie w pamięci na długo. Wybrzeże Riwiery Tureckiej może dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń, tak innych i nieoczekiwanych. Wioska Ormana kryje w sobie wiele cudów, a jest tak blisko, że żal byłoby jej nie zobaczyć.


Wycieczki w tym regionie

Turecka Arkadia

45 €

39 €

Turecka Arkadia

Z dala od utartych szlaków, czyli przejażdżka pontonem w jaskini i wiejskie klimaty