Manavgat – co warto zobaczyć

Manavgat to niewielkie miasteczko położone ok. 6 km na wschód od Side, nad rzeką Manavgat (tr. Manavgat Nehiri), nieco w głębi lądu, w niewielkiej zatoczce. Jest to okolica rolnicza, z bogatą egzotyczną roślinnością. Prowincjonalna atmosfera i kolorowy, największy bazar w tym regionie, który odbywa się w każdy poniedziałek i czwartek przyciąga tłumy turystów z pobliskiego Side ale też z Alanyi. Biuro podróży Metin Tour ma w swojej ofercie wycieczkę "Rejs po rzece Manavgat" lub niedaleko oddalony "Zielony Kanion i Manavgat Bazar", obie propozycje skierowane są do całych rodzin, gdyż podczas rejsów będzie czas na odpoczynek , pływanie i podziwianie malowniczej okolicy, a potem czas wolny na słynnym bazarze, na którym jest wszystko, nie da się wyjść z pustymi rękoma.


Mimo że w okolicach Manavgatu położonych jest wiele ruin miast antycznych Side, Lyrbe czy Aspendos o dziejach Manavgatu nie wiadomo zbyt wiele.  Z powodu ważnego z handlowego punktu widzenia położenia miasta, tuż przy rzece i niedaleko jej ujścia do morza, od II wieku p.n.e. rozwijało się ono jako ośrodek przeładunku towarów, transportowanych z centrum Azji Mniejszej na wybrzeże oraz w przeciwnym kierunku.

W Manavgacie najważniejszą atrakcją turystyczną stanowi wodospad (tr. Manavgat Selalesi) na rzece Manavgat w północnej stronie miasta. W pobliżu znajduje się wiele sklepików i restauracji, teren jest ogrodzony a wejście płatne, ten punkt jest również w programie wycieczek Metin Tour. Nieco dalej około kilometra znajduje się drugi wodospad mniejszy (tr. Kucuk Selale), ale jest on często pomijany podczas wycieczek.

Najciekawszą budowlą w Manavgat jest zbudowany w 2004 roku meczet Merkez Kuliye Camii. Posiada aż cztery minarety, co świadczy o zamożności mieszkańców miasta oraz przepiękne wnętrze. Meczet często odwiedzany jest podczas wycieczek do Zielonego Kanionu czy pobliskiej miejscowości Side.

Manavgat jako miasto na trasie między Antalyą a Alanyą prężnie się rozwija i unowocześnia. Kilka lat temu nowo otwarte centrum handlowe Nova Mall, odwiedzają nie tylko turyści ale i mieszkańcy chociażby Alanyi, w której nie ma tak dużego i nowoczesnego centrum handlowego. Metin Tour przygotował w swojej ofercie również wyjazd z czasem wolnym do galerii w Manvgacie. 

W okolicy można zwiedzić również ruiny rzymskiego akweduktu, którym dostarczano wodę do Side. Manavgat polecamy na poznanie zwyczajów codziennego życia w Turcji, oraz bazę wypadową dla wielu interesujących wycieczek.

Wycieczki w tym regionie

Zielony Kanion

39 €

35 €

Zielony Kanion

Zrelaksuj się w czasie rejsu po wyjątkowym górskim Zielonym Kanionie

Delfin Tour

25 €

22 €

Delfin Tour

Spędź dzień na morskiej wycieczce statkiem w poszukiwaniu delfinów

Cabriobus i rejs

29 €

25 €

Cabriobus i rejs

Wycieczka autobusem typu cabrio z godzinnym rejsem statkiem po Zielonym Jeziorze