Bajeczna Kapadocja


Kapadocja jest to kraina, która nie ma określonej linii granicy, gdyż jest to obszar raczej o odmiennym krajobrazie, który liczy sobie około 600 km kwadratowych. Nazwa Kapadocja oznacza krainę pięknych koni, ale nie z tych szlachetnych zwierząt słynie ten region, chociaż można je tam oczywiście spotkać, a z ukształtowania terenu, który przypomina baśniowe kominy. Zostały one ukształtowane przez aktywność trzech wulkanów na tym obszarze. Wyrzucany przez wulkany popiół pokrył Kapadocję i w połączeniu z piaskami wytworzył tuf – charakterystyczny rodzaj skały osadowej, dość miękki i podatny na warunki atmosferyczne.

Na liście najważniejszych atrakcji turystycznych Kapadocji są oczywiście miasta podziemne np.: Kaymaklı, Derinkuyu, gdzie chrześcijanie ukrywali się przed prześladowaniami rzymskimi i muzułmańskimi.  Niedaleko jest też zespół 350 wykutych w skałach kościołów bizantyjskich – Park Narodowy Göreme – zabytek wpisany na listę dziedzictwa Unesco.

Nevşehir jest świetnym punktem wypadowym min.  do Kapadocji, Göreme czy Uçhisar. Można tam dotrzeć autokarem z Antalyi około 7h, czy samolotem ze Stambułu lądując na lotnisku Nevşehir Kapadokya Airport.

Nevşehir to nazwa prowincji w środkowej Turcji w regionie geograficznym Centralna Anatolia oraz nazwa największego miasta w tym regionie. Nevsehir jest bramą do słynnej krainy jaką jest Kapadocja.

Nazwa najprawdopodobniej oznacza miasto wina, gdyż w dawnym języku tureckim „nev” oznaczało wino, a wskazywała by na to żyzna gleba tego miejsca, na którym wciąż uprawia się winorośl i produkuje doskonałe wino. 

W samym mieście Nevşehir niewiele jest miejsc wartych odwiedzenia, poza muzeum, w którym wystawione są eksponaty o kresy hetyckiego i rzymskiego oraz epoki brązu.

Miasto Nevşehir nie ma większego znaczenie turystycznego, fakt, że wspominamy o Nevşehir jest tylko taki, że jest to ważny szlak komunikacyjny w drodze do najsłynniejszego cudu natury Turcji jakim jest Kapadocja. Można ją oczywiście zwiedzić podczas dwudniowej wycieczki z biurem podróży Metin Tour.

Wycieczki w tym regionie