Rzeka Dim Cay - miejsce relaksu w Alanyi


Rzeka Dim jest jednym z punktów które warto odwiedzić będąc w regionie Alanyi na wakacjach. Miejsce tętniące życiem, dostarczające ochłody w upalne dni oraz innych atrakcji.

Dimçay znajduje się około 30km od centrum Alanyi.  Rzeka na swoje źródło w Górach Taurus a wpływa do Morza Śródziemnego na granicy dzielnic Kestel i Tosmur.  Dimçay ma długość 60 km i przepływa przez kilka osad, które należą do wioski Dim. Woda w rzece jest tak samo zimna o każdej porze roku, co spowodowane jest topniejącym śniegiem, który na wiosnę spływa do rzeki. Okolice rzeki Dimçay to regionu uprawne w pola bananowe czy sady pomarańczy, z tego też słynie ten region na całą Turcję. 

Rzeka Dimçay dzięki swojej dogodnej lokalizacji, naturze, która ją otacza, bogata jest w różnego rodzaju miejsca spotkań dla turystów i lokalnych mieszkańców, którzy bardzo upodobali sobie to miejsce do spędzania czasu. Liczne restauracje z pływającymi platformami na wodzie dają w najcieplejsze dni wytchnienie i ochłodę. Rzeka bogata jest w pstrągi i są na rzece miejsca, gdzie można złowić rybę a potem zjeść ją na obiad. Lokale gastronomiczne serwują nie tylko rybę, ale i grillowanego kurczaka z lokalnymi dodatkami. Restauracje prześcigają się pomysłami na zapewnienie turystom dodatkowych atrakcji tj.: baseny czy zjeżdżalnie wprost do rzeki (to atrakcja dla odważnych). Miejsce jest często odwiedzane w trakcie wycieczek po okolicy. Z nami odwiedzisz to miejsce będąc na wycieczce „Alanya City Tour i Bazar „, czy podczas wycieczki jeepami w Górach Taurus „Jeep Safari”, po kilkugodzinnej jeździe off road ostatnim punktem programu jest odpoczynek i obiad na rzece Dimçay.

Na drodze Dim znajduje się również największa jaskinia tego regionu, Jaskinia Dim (tr. Dima Magrasi). Długa na 360 metrów, położona w Górach Taurus na wysokości 232 metrów n. p .m uzyskała status rezerwatu przyrody. Zwiedza się ją pieszo spacerując podestami i schodami. Po wejściu do niej można kierować się krótszą drogą mającą 50 metrów lub w lewo, gdzie do przejścia jest ponad 300m. Wewnątrz podziwiać można przepiękne formy licznych stalaktytów i stalagmitów uformowanych na skutek działalności wody, rozpuszczającej skały wapienne, które  teraz stały się miejscem skrycia dla zamieszkujących ją nietoperzy. Po dojściu do samego końca naszym oczom pokaże się niewielkie jeziorko, gdzie często można spotkać lokalnego grajka, który umila nam czas grą na flecie a dodatkowo tworzy atmosferę tajemniczości. Jaskinia Dim również odwiedzana jest podczas wycieczki jeepami.Wycieczki w tym regionie