Nieruchomości w Side


W Side mieszkania są stosunkowo tanie w porównaniu z cenami mieszkań w Polsce.

W Side przeważa głównie niska zabudowa .Mieszkania są duże od 50 do 150m. Głównym miejscem gdzie mieszkają Turcy jest miasto Manavgat, w którym populacja liczy ok 250 tyś mieszkańców. Mieszka też tu na stałe sporo obcokrajowców: głównie Niemców, Skandynawów i Rosjan.

Położenie Side oferuje mieszkańcom wiele zalet. Cudzoziemcy, zwłaszcza rodziny z dziećmi, uwielbiają to miejsce za jego historię, starożytne ruiny i amfiteatr, ciche i przytulne okolice pełne miłych restauracji, sklepów oraz bliskość do pięknej piaszczystej plaży. Położenie Side robi z niego tak samo interesujące miejsce jak Alanya czy Antalya. Z drugiej strony okolica ta jest popularniejsza wśród rodzin z dziećmi oraz osób, które lubią spędzać czas w spokojniejszym i cichszym miejscu. Wszystko to w połączeniu z niewygórowanymi cenami mieszkań w Side, sprawia, że rynek nieruchomości w tym regionie jest bardzo popularny.

Zakup nieruchomości na terenie Turcji przez cudzoziemca wymaga pozwolenia. Pamiętajmy, że Turcja nie należy do Unii Europejskiej, więc Polaków nie obowiązują uproszczone procedury. Dlatego ważne jest aby w pierwszej kolejności wybrać interesującą nas nieruchomość, którą zamierzamy nabyć. Dobrym pomysłem jest zlecenie pieczy nad transakcją doświadczonej agencji nieruchomości, która będzie przy transakcji nas reprezentować i dopilnuje wszystkich niezbędnych procedur.

Przede wszystkim należy sprawdzić czy nieruchomość posiada tytuł własności (TAPU). Takie informacje znajdziemy w Biurze Gospodarki Nieruchomościami. Nie wszystkie jednak nieruchomości obcokrajowcy mogą swobodnie w Turcji nabywać. Cudzoziemiec nie kupi nieruchomość należącej do wojska ani tej, która oddalona jest od strefy wojskowej na mniej niż 400 metrów.


Jak kupić mieszkanie w Turcji?

Procedury zakupu mieszkania

side nieruchomości.jpg

W Turcji inaczej niż w Polsce umowy nie zawiera się u notariusza. Własność nieruchomości w Turcji przenosi się tylko w urzędzie ds. gruntów (TAPU ). Przy podpisywaniu umowy wymagana jest także wpłata depozytu, która wynosi ok. 20% ceny zakupu . Formalności zajmuje najwyżej jeden dzień. Najlepszą opcją jest gdy w dniu sfinalizowania przeniesienia własności obie strony transakcji czyli dotychczasowy właściciel i my jako nabywcy w urzędzie były obecne. Zgodnie z tureckim prawem, podczas formalnego przeniesienia własności wymagana jest także obecność tłumacza przysięgłego. To nasza pewność i gwarancja, że wszystko dokładnie zrozumiemy w trakcie czynności. Co ważne również, przed samym sfinalizowaniem transakcji musimy zapłacić resztę, jak również podatki i opłaty od nieruchomości.


Obowiązkowe opłaty przy zakupie nieruchomości

Podobnie jak w Polsce, również w Turcji z zakupem nieruchomości wiążą się obowiązkowe opłaty. W pierwszej kolejności – podatek od przeniesienia własności który wynosi 4% wartości nieruchomości .Dodatkowe wydatki to opłaty związane z  zakupem nieruchomości to wydatki administracyjne zakupu nieruchomości, koszt tłumacza oraz opłaty związane z przygotowaniem i wydaniem aktu własności – około 400 euro. Ponadto raz do roku obowiązkowo należy opłacać podatek od nieruchomości wynoszący 0,1% jej wartości.


Typy mieszkań i ich ceny

Ceny nieruchomości różnią się ze względu na lokalizację, typ budynku, metrażu i wielu innych czynników. Można kupić w stanie developerskim ale nie jest to taki stan jak w Polsce. Tu stan developerski oznacza że jest już wykończone, są meble łazienkowe, umywalka, prysznic i toaleta. W kuchni są szafki kuchenne, ściany w pomieszczeniach pomalowane, jednym zdaniem kupuje się meble i wyposażenie i można śmiało mieszkać. Można też zakupić mieszkanie z rynku wtórnego które jest już w pełni wyposażone i się po prostu wprowadzić. W ogłoszeniach pojawia się 1+1  oznacza to że w mieszkaniu jest salon z sypialnią czyli polskie 2 pokoje lub  2+1 czyli dwie sypialne i salon (najbardziej popularny typ mieszkania w Turcji). Dużą popularnością cieszą się tu też kuchnie amerykańskie. Za mieszkanie 1+1 cena rozpoczyna się od 30 tyś euro a za 2+1 od 45 tyś euro. Niska cena i atrakcyjność okolicy wpływa na duże zainteresowanie obcokrajowców zakupem nieruchomości. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości w Side zgłoś się do Metin Tour - licencjonowanego pośrednika nieruchomości w Turcji.

Podziel się tym postem

Zostaw Komentarz

Najnowsze

Subskrybuj